K Vitamini Deposu Ada Çayı Faydaları

K Vitamini Deposu Ada Çayı Faydaları

Akdeniz bitkisi olan adaçayı; insan sağlığı için koruyucu özelliği olan bir bitkidir. Hafıza güçlendirmesi, karaciğeri temizlemesi ve alzheimer rahatsızlığına olan katkısı sadece birkaç önemli faydası. Diğer faydaları da bunlar kadar önemli ve bir o kadar da çok.

Ballıbabagiller familyasından Salvia cinsinden olan adaçayı yumuşak ve tatlı bir lezzeti olan bitkidir. Dişotu adıyla da bilinir. Bu bitkinin şifa dağıtan kısmı yapraklarıdır ve bu yapraklar taze ve kurutulmuş olarak tüketilebilir. Geniş çaplı tedavi bitkisi olarak tarih boyu kullanılmıştır. Zengin bir antioksidan içeren adaçayı bir Akdeniz bitkisidir ve tedavi amaçlı kullanılan bitkilerin en eskilerindendir.

Efsane odur ki Arap yarımadasında ölümsüzlük için, Avrupa’da büyülerden korunmak için kullanılırmış; hatta Çinli tüccarlar Hollandalı tüccarlar 1 sandığına karşı 3 sandık siyah çay verirlermiş. Tabi efsaneler bir yana bu bitkiyi tüketmeniz için o kadar çok neden var ki.

Ada Çayı Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir K vitamini zenginidir. Bu da yaraların çabuk iyileşmesi, kemiklerin güçlü olması ve kanın normal olarak pıhtılaşabilmesi demektir. Ayrıca vücudun savunma mekanizmasının sağlam ve kuvvetli olması anlamına geliyor.

2009 yılında yayınlanan bir araştırmada adaçayının kansere neden olan mutajenik aktivitenin azalmasını sağladığı ortaya konulmuştur. Adaçayı vücuttan toksin atılmasını sağlar.

Alzheimer rahatsızlığına karşı yardımcı olarak kullanılır. (British Pharmaceutical konferansında kurutulmuş adaçayı köklerinin bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ile benzer maddeler içerdiği belirtilmiştir.)

Beyin fonksiyonlarını çalıştırmada çok etkilidir. Hafızayı güçlendirir. (2003 yılında yapılan bir araştırma ile bu durum kanıtlanmıştır.) Bronşit ve astıma karşı iyi gelir.

Karaciğeri temizleme özelliği vardır. İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar. Tam bir stressavardır. Ruhu sakinleştirir. Geceleri oluşan aşırı terlemeyi giderir.

Diş eti iltihaplarını giderir. Menopoz dönemi ortaya çıkan belirtileri azaltır. Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir. Saç beyazlamasını yavaşlatıcı özelliği vardır. saçlardaki yağlanma, kepek, kafa derisinde oluşan enfeksiyonlar için durulama suyu olarak kullanılması tedavi edicidir.

Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Adaçayı safrayı çalıştırır. Sinirsel baş ağrılarını dindirir. Boğaz ağrısını giderir. Gargara olarak kullanılabilir. Dişleri beyazlatır ve diş eti sağlığına fayda sağlar.

Ada Çayı Nasıl Hazırlanır;

1 tatlı kaşığı ada çayı üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave edin ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Tadı acı gelirse limon ve bal ekleyebilirsiniz. Günde en az 1 veya 2 fincan tüketin. 2 hafta tüketip 1 hafta ara verin. Bu çayı soğutarak saç için belirttiğimiz rahatsızlıklarda ve gargara tarzı olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: Bitkilog

Turna Yemişinin Faydaları Nelerdir? incelemek için tıklayınız.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın! rastgele gönderiler..