Lavantanın En Önemli 5 Faydası

Lavantanın En Önemli 5 Faydası

Lavanta, tatlı çiçek kokusuyla kolayca tanınan, nane ailesinden çiçekli bir bitkidir. 2.500 yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip olan Akdeniz, Orta Doğu ve Hindistan’a özgü olduğuna inanılıyor. Eski zamanlarda lavanta kutsal bir bitki olarak kullanılmıştır. Giysi ve saç gibi çeşitli kişisel eşyalara tazelik vermek ve hafif bir koku vermek için sıklıkla kullanılırdı. 

Günümüzde lavanta sadece kokulu bir bitkiden daha fazlasıdır. Görünüşe göre, bu bitki tıbbi faydalar için de yaygın olarak kullanılıyor.  Gelin lavantanın faydalarına birlikte göz atalım.

1-Lavanta Uykuyu İyileştirmeye Yardımcı Olabilir. Uykusuzluk, sizi gece boyunca savurup dönmenizi sağlayan rahatsız edici bir sorundur. Kafeini kesmek   ve daha fazla  egzersiz yapmak  uykuya neden olabilir. Ancak bazen bu çabalar ve diğer çareler işe yaramıyor. Gece uyumadan önce yastığınıza birkaç damla lavanta esansiyel yağı damlatın. 
2-Lavanta Cilt Lekelerinin Tedavisine Yardımcı Olabilir. Akne, egzama veya cilt iltihabınız varsa, etkilenen bölgelere lavanta yağı sürmek lekelerin tedavisinde ve iltihaplanmayı hafifletmede rol oynayabilir. Lavanta antioksidan aktivitesi de yara iyileşmesine katkıda bulunabilir. 
3-Lavanta Ağrı İçin Doğal Bir Çözüm Sunabilir. Ağrıyı hafifletmek için geleneksel rotaya gitmeden önce, suyla seyreltilmiş yüzde 2 lavanta esansiyel yağı ile aromaterapiyi deneyin. 
4-Lavanta Astım Belirtilerini Giderebilir. Lavanta antiinflamatuar etkilerinden dolayı bronşiyal astımı da
iyileştirebilir. Fareler üzerinde 2014 yılında yapılan bir araştırma, lavanta esansiyel yağının solunum sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu, alerjik iltihabı ve mukus hiperplazisini hafiflettiğini buldu5-
5-Lavanta Menopoz da Sıcak Basmasını Azaltır. Sıcak basmaları (veya sıcak basmaları), birçok kadını etkileyen yaygın bir menopoz semptomudur. Vücutta ani bir sıcaklık hissine neden olur ve yüzün kızarmasına ve terlemeye neden olabilir. Günde iki kez 20 dakikalık lavanta aromaterapisi menopoz alevlenmelerini azaltmaya ve yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Gül Suyunun Bilinmeyen Faydalarını incelemek için tıklayınız.

Nefistarifvesunumlar instagram kanalını takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın! rastgele gönderiler..