Tahta Kaşıklar Nasıl Temizlenir?

Tahta Kaşıklar Nasıl Temizlenir?

Sevgili değerli takipçilerim bugün sizler için tahta kaşıklar nasıl temizlenir, önemli noktaları nelerdir bundan bahsedeceğim.

Hemen hemen hepimiz evlerimizde tahta kaşık kullanıyoruz. Tahta kaşık kullanmak her ne kadar da hijyenik olmasa da eğer kullanım sonucu temizliği doğru yapılırsa kullanımında herhangi bir tehlike arz etmez.

Peki bunun için neler yapmalıyız?

Gelin hep birlikte göz atalım;

Tahta kaşıklar elde yıkandığında daha uzun süre dayanır. Yüksek sıcaklıklar ahşabı bozup yamultacağından, bulaşık makinesine ahşap gereçler koymaktan kaçının. Ahşap mutfak gereçlerinizin bakımı için aşağıdaki temizleme yöntemini göz önünde bulundurun:

Kaşıkları ılık suyla durulayın. Herhangi bir sabun eklemeden önce tahta kaşıklarınızı suyla
durulayın.

Yumuşak bir sabun kullanın . Güçlü kimyasal sabunlar aşındırıcıdır ve ahşabı aşındırabilir. Bir bez, kıllı fırça veya süngere hafif bir bulaşık deterjanı uyguladıktan sonra yiyecek artıklarını ovun. Sıcak sabunlu su altında dairesel hareketler yapın. Yiyeceği kaşıktan çıkardıktan sonra, sabun artıklarını yıkamak için ahşabı ılık su altında durulayın.

Kabartma tozu ile kokuları giderin. Kalan kokuları ve yemek lekelerini çıkarmak için kabartma tozu ve su karışımı uygulayın. Bir çorba kaşığı kabartma tozu ile bir çay kaşığı sirkeyi kaynamış suya ekleyin. Tahta kaşıkla suyu birleştirin yarım saat kaynatın.

Kaşıkları havayla kurutun. Fazla suyu çıkarmak için kaşıkları bir kağıt havlu veya temiz bir bezle kurulayın. 

Kaşıklara yağ sürün. Zamanla tahta kaşıklar kurur ve parçalanır. Ahşap pişirme kaplarınızı korumak ve çatlakları önlemek için kenarlarına madeni yağ veya balmumu sürün. Yüzeyleri yapışkan hale getirecek zeytinyağı ve bitkisel yağ gibi gıda bazlı yağları kullanmaktan kaçının.

Evde Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır yazımızı incelemek için tıklayınız.

Nefistarifvesunumlar instagram kanalını takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın! rastgele gönderiler..