Taş Gibi Yoğurt Mayalama Sırrı

Taş Gibi Yoğurt Mayalama Sırrı

Sevgili değerli takipçilerim bugün sizler için Taş Gibi Yoğurt Mayalama Sırrını paylaşacağım. Tam ölçülü, tam kıvamlı bu tarifi sizler için özel olarak hazırladık. Benim yoğurdum cıvık oluyor iyi tutmuyor diyenler dikkatle yazıyı okusunlar.

Adım adım tüm püf noktaları ile birlikte siz bu tarifi anlatacağım. Bire bir uygularsanız bu tarifi sizlerde harika taş gibi yoğurt mayalayabilirsiniz.

Tarifimizi deneyenler yorum kısmında düşüncelerini bizlerle paylaşırsa çok seviniriz. Şimdi taş gibi yoğurt mayalama nasıl yapılır, hangi malzemelere ihtiyacımız var birlikte inceleyelim.

Taş Gibi Yoğurt Mayalama Sırrı İçin Malzemeler;

  • 5 kilo yağlı süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt

Taş Gibi Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır;

Sütümüzü güzelce süzelim ve tencereye alıp kısık ateşte havalandırarak karıştırıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10-15 dakika kaynatmaya bırakıyoruz.

Kaynama süresi bittikten sonra ocaktan alıp mayalayacağımız kaba boşaltıp mayalanma kıvamına gelene kadar havalandırarak sütümüzü soğutmaya çalışıyoruz. Mayalanmaya hazır olduğunu ise serçe parmağımızı sütün içine koyup 10 a kadar sayıyoruz eğer elimizi 10 dediğimizde hafif ısırıyorsa yoğurdumuz mayalanmaya hazır demektir.

Sütten 4-5 kaşık alıp mayamızla karıştırıyoruz. Karıştırdığımız karışımı sütün içine ekleyip iyice sütle bütünleşmesini sağlıyoruz.

Sütlerin kapağını kapamadan üzerine iki tane temiz mutfak bezi örtüyoruz ve çevresini bir bezle sarıyoruz. 5-6 saat mayalanmasını bekleyip daha sonrasında yine aynı şekilde dolaba kaldırıyoruz.

1 gün sonra tüketebilirsiniz taş gibi yoğurdunuzu.

Şimdiden yapanlara afiyet olsun.

Kışlık Menemen Tarifini incelemek için tıklayınız.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın! rastgele gönderiler..