Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Sevgili değerli takipçilerim bugün sizler için Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır onu paylaşacağım. Benim mayaladığım yoğurt cıvık oluyor, bir türlü istediğim gibi tutmuyor diyorsanız doğru tariftesiniz demektir.

Tüm püf noktalarını adım adım sizler ile paylaşacağım. Taş gibi yoğurt yapmak istiyorum diyorsanız kesinlikle bu tarifi denemelisiniz. Tam ölçülü ve tam kıvamlı bir yoğurt mayalama tarifidir.

Tarifimizi deneyenler yorum kısmında düşüncelerini bizlerle paylaşırsa çok seviniriz. Şimdi bu nefis taş gibi yoğurt mayalama nasıl yapılır, hangi malzemelere ihtiyacımız var birlikte bakalım.

Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalamak İçin Malzemeler;

  • 5 kg süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • Bir tutam tuz

Taş Gibi Yoğurt Nasıl Mayalama Nasıl Yapılır;

5 kilo sütü ocağa alıp kaynatıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp süt bir parmak eksilene kadar kaynatıyoruz. Önemli bir püf noktası süt kaynama esnasında ve yoğurt mayalayacağımız sıcaklığa gelene kadar havalandırarak karıştırıyoruz. Yoğurdun güzel tutması için bunu belirli aralıklarla yapmalıyız. Süte ara ara serçe parmağımızı batırıp 7 ye kadar sayıyoruz sıcaklık parmağımızı hafif ısırıyorsa tamamdır.(Mutfak dereceniz varsa 45 ,46 derece )

2 yemek kaşığı yoğurdu bir kaseye koyuyoruz, üzerine kaynattığımız sütten bir kepçe alıp, bi tutam da tuz atıp iyice karıştırıyoruz.

Karışımı süte döküp karıştırıyoruz. Kavanozlara boşaltıp kapaklarını kapatmadan fırına koyup 5,6 saat mayalanmaya bırakıyoruz (Fırın ısıtılmamış olacak ). Mayalandıktan sonra yine kapaklarını kapatmadan dolaba koyup bir gece de bu şekilde bekletiyoruz.Sabah kapakları kapatabiliriz. Bir kaç saat sonra tüketebilirsiniz.

Taş gibi olan yoğurdumuz hazır.

Deneyecek olanlara afiyet olsun.

İncir Reçeli Tarifini incelemek için tıklayınız.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın! rastgele gönderiler..